BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

Русенец е най-младият лектор в историята на Кеймбридж

Деян Михайлов е един от успелите български учени зад граница.

Деян Михайлов е един от успелите български учени зад граница. Той става най-младият лектор в историята на Кеймбридж, когато e само на 24, предава NOVA.

Вече на 29, Деян продължава да търси отговори на вечните въпроси – как е възникнала Вселената и кои са тайните на Космоса?

Той е астрофизик, който мечтае да чуе Вселената. Това е причината да изучава гравитационните вълни.

„Още от малък имах голямо желание да разбера какво има във Вселената. За мен не беше достатъчен отговорът, че тя е безкрайна. Исках да разбера какво има там“, сподели Деян.

Любопитството и страстта към науката отвеждат момчето от Русе в едни от най-добрите университети в света. Преди 10 години заминава за Великобритания, учи в Оксфорд и завършва бакалавър. По-късно става магистър и след това доктор на науките в Кеймбридж. Само на 24 години той се превръща в най-младият лектор в историята на Кеймбридж. С изобретателност.

„Аз не им казах, че съм на 24. На докторантите не е разрешено да водят лекции, попитах човека, от когото зависеше и той ми каза „Да, води лекциите“. Няколко седмици по-късно те осъзнаха, че аз съм докторант“, разказа Деян.

Кеймбридж е университетът, където работят най-изтъкнатите умове, сред тях и галактическият физик професор Стивън Хокинг.

„Той е оставил изключително голямо научно наследство, затова се счита за едни от най-великите умове  на века“, разказа българският учен.

Гравитационните вълни са пресечната точка между теориите на проф. Хокинг и десертацията на Деян. Обсъждат и възможността за пръв път теорията на проф. Хокинг да бъде потвърдена експериментално. Астрофизиците Деян Михайлов и проф. Хокинг разговарят и за следващото голямо откритие в света на физиката.

„Откриването на извънземен разум, ако се случи ще бъде най-значимото откритие в историята на нашата цивилизация“, поясни Деян.

А какво се случва, когато смесиш в едно  – любов, болест, успех, вярност, изкуство, физика? Получава се нещо от сорта на „всички истини за живота в един филм“. Киното буквално влиза в Кеймбридж, докато снимат лентата „Теорията на всичко”. До истинския проф. Стивън Хокинг има шанса да се докосне отново и блестящия български учен.

Към звездите, към необятния Космос – натам е отправен погледът на Деян. Разказва ни, че с удоволствие би живял на Червената планета, когато някой ден човекът колонизира Марс.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!