Стефан Пройнов: NGC с пореден златен медальон за над 290 000 долара
Стефан Пройнов: Тази година най-голямата сертифицираща компания NGC ще запомним с най-силното представяне на златни медальони от късноримският период и изобщо на златни медальони досега.
След като NGC представи няколко уникални медальона от 3-4 век сега на ред е новият им шедьовър и това е златен медальон на един император от така наречените войнишки император произлязъл обикновено семейство и преминал през военната кариера станал генерал и това е Флавий Магн Магненций.
https://www.facebook.com/NGCcoin/photos/a.387077412162/10157919872412163/
Стефан Пройнов: Вижте кой е Магненций? Флавий Магн Магненций е римски император от полуварварски произход. Той узурпира трона на Западната римска империя и управлява от 18 януари 350 до 11 август 353. Роден в галското селище Самаробрива (Амбианум, дн. Амиен), според древните слухове, майка му била от племето на франките, перачка, занимаваща се с проституция в римските военни лагери по поречието на Рейн. Баща му, полу-слабоумен галски пограничен войник, бил принуден от измамници да се ожени за франкската варварка. Младините си Магненций прекарал в пограничните военни селища по Рейнския лимес. Според слухове още тогава оглавявал хулигански и обирджийски банди, занимавал се с дребни кражби и изнасилвания. Веднъж разгневил баща си, за което бил продаден като роб в армията на Константин I Велики. Благодарение на бойните си качества се издигнал от прост редник до командир на тежката кавалерия, а при Констант станал един от водещите военачалници в империята, начело на два легиона (Ioviani и Herculiani). Заедно с брат си Деценций, търговец спекулант, натрупали голяма печалба като снабдители на армията. Придворните сплетни и алчност привлекли вниманието на император Констант върху богатствата и влиянието на Магненций. Императорът издал заповед за убийството на своя генерал, но преди да бъде изпълнено поръчението, бил подготвен заговор, довел до успешен преврат по време на едно официално празненство в Отен, Галия.
Там бил поканен също и Констант, който предпочел да се развлича с лов в околностите на града. Внезапно, като част от представената театрална постановка на тържеството, пред гостите се появил самият Магненций, заемайки величествена поза в пурпурните одежди на император; още в същия миг той бил аплодиран от присъстващите длъжностни лица, така сякаш е обявен за владетел. Подкупени от Деценций и отвратени от Констант, командирите на войските, намиращи се там, били взели решение да подкрепят Магненций за нов император. Разбирайки за случилото се, Констанс сметнал, че е свален от армията и побягнал към Испания, но скоро бил убит при опита му за бягство. През 350 г. управлението на Магненций бива признато в Галия, Британия и Испания, а по-късно същата година и в Италия, след като в Рим е потушен бунтът на самозвания император Непоциан. Но на изток начело е братът на Констанс, Констанций II, който решително се обявява против узурпатора. Илирийските легиони също отказват да поддържат Магненций и издигат военачалника Ветранион (350 г.) за техен император, който в резултат на интриги след няколко месеца абдикира в полза на Констанций II. След като приел властта на Запада, Магненций се опитал да уреди отношенията си с правителството на изток.
Примирието не било прието и започнала война, кулминация на която била битката при Мурса, (в дн. Хърватия), през септември 351, в която западната армия била разбита. В кръвопролитното сражение загинали 55 000 души, една грандиозна загуба на сили за империята. В стремежа си да укрепи своето положение Магненций прогласява всеобща религиозна толерантност и по-късно в 352 г., издига брат си Деценций за цезар.
Положението на узурпаторите става все по-безнадеждно, докато армиите на Констанций настъпват в Северна Италия.
През 352 г. Магненций се оттегля в Галия, където след серия сериозни неуспехи е окончателно изоставен от армията и на 11 август 353 г. се самоубива. Стефан Пройнов: Този медальон е сравнително по малък като номинал и тежи 13,46гр. Това е кратно на 3 солида и е имал пазарна стойност на времето на стойността на три златни солида. Тази монета е била раздадена на неговите генерали като бонус, но и като пропаганда на нея я има с изображение на рогът на изобилието, което е намигане към продажните генерали, че спокойно имам пари много, но фактът че е малограмажен показва, че е стиснат и това е повече пропаганда от колкото щедър жест.
Стефан Пройнов: Тази година NGC публикуваха медальон на Константин с тегло 9 солида. Медальонът тежи 41,88 грама и е с диаметър 48,8 мм. Очаква се този медалион на Флавий Магн Магненций сериозно да надскочи цената си, но не и да постави рекорд . За съжаление ние в България можем само да гледаме и коментираме този раздел от нумизматиката, защото антиките не са конвертируеми според Българското законодателство. Магненций е живял по нашите земи и по нашите земи излизат късноримски монети от този период но нашата нумизматика се задоволява с колекционираните на монети на Фердинанд , Борис или от соц времето. И засега тези закони обслужват само черният пазар и колекционери и музеи зад граница, а за нас остават коментарите след всяка една такава новина.
Материалът Стефан Пройнов: NGC с пореден златен медальон за над 290 000 долара е публикуван за пръв път на Bulpress BG.