BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRomanian
Facebook

Пет нови специалности ще се изучават в русенските гимназии

Общият брой на учениците, които ще завършат основно образование на територията на областта през настоящата учебна година е 1625, като те ще могат да избират между 13 професионални и 13 профилирани гимназии, както и едно обединено училище, функциониращо на територията на община Борово.

Това стана ясно от проведеното днес в Областна администрация Русе заседание на Постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие, което беше водено от заместник областния управител Валентин Колев, който е и неин председател.

Фокусът на срещата беше поставен върху обсъждането и съгласуването на обобщеното предложение за държавен план-прием за учебната 2020/2021 година в VIII клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии, средните и обединените училища в региона.

По време на заседанието стана ясно, че приемът за Русе се предвижда да се осъществи в 55 паралелки, от които 22 за профилирано обучение и 33 за професионално. Така планираните паралелки съответстват на структурата на средните училища на територията на община Русе и са съобразени с изискването за увеличаване на дела на учениците, които се обучават в професионални училища и професионални паралелки.

За областта общият брой на паралелките е 64, като тенденцията при тях е същата, което означава, че 39 ще са професионални, а 25 профилирани.

Необходимо е да се отбележи, че пет нови професии и специалности са включени в предложението за държавен план-прием за учебната 2020/2021 година. Техният общ капацитет е 104 ученици. Новите специалности са „Технологичен и микробиологичен контрол в химични производства“, която ще се предлага от Професионалната гимназия по селско стопанство в Русе и обучението ще бъде в една паралелка; „Трайни насаждения“, като обучението ще се извършва от Професионалната гимназия по селско стопанство в Две могили в половин паралелка; „Локомотиви и вагони“ също в половин паралелка в Професионалната гимназия по транспорт; „Електрически превозни средства“ в една паралелка в Професионалната гимназия по механотехника, както и „Измервателна и организационна техника“ отново в цяла паралелка, но в Професионалната гимназия по промишлени технологии. В предложението за план-прием е включен и нов профил, а именно икономическо развитие, като обучението по него ще бъде за 26 ученици и то ще се осъществява в СУ „Васил Левски“.

Разгледана беше и възможност за популяризиране сред учениците на поне част от новите специалности и това какви възможности предлагат след завършването им. В тази връзка беше изказана благодарност на кмета на община Две могили Божидар Борисов, който предприема всички необходими дейности за създаването на полигон към местната Професионална гимназия по селско стопанство и съответно общежитие за бъдещите средношколци.

По време на заседанието бяха обсъдени и защитените специалности, както и тези с очакван недостиг, а също и провеждането на дуална форма на обучение.

Що се касае до приема в 5-ти клас в МГ „Баба Тонка“ учениците след 4-ти клас ще могат да кандидатстват отново в две паралелки.

В края на заседанието заместник областният управител Валентин Колев заяви, че предложеният план-прием е в резултат на проведения диалог между всички страни и в него са отчетени реалните възможности за формиране на паралелки, както и изискванията на закона за защитени специалности, такива с очакван недостиг и специалности в дуална форма на обучение.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!